Eurocentrum Ostrava a rozhovory o mezinárodních příležitostech

21.10.2021

Eurocentrum Ostrava připravilo v rámci Time to Move rozhovory s mladými lidmi o jejich zahraničních zkušenostech. Přečtěte si, jak Marek vyrazil s DiscoverEU objevovat Evropu, jak se Kristýna zapojila do mezinárodních projektů nebo jak Zdeněk vyrazil na rok do Finska.

Eurocentrum OStrava si v rámci Time to Move připravilo sérii rozhovorů s mladými lidmi o jejich mezinárodních zkušenostech - ať už jde o soutěž DiscoverEU nebo Erasmus+.

Time to Move! Vlakové jízdenky pro osmnáctileté!

Marek (21 let) je v součastnosti studentem historie a francouzštiny na vysoké škole v Ostravě. Jak sám říká, s cestováním neměl do svých 16 let moc zkušeností. Byl spíše příruční taška, která putovala s rodiči. Naštěstí se ale brzy otrkal a za poznáním dnes vyráží, jak to jen jde. V osmnácti letech se zapojil do tehdy nově vznikající iniciativy DiscoverEU.

Jak hodnotí DiscoverEU Marek?

"Během vzdělávacího pobytu v Evropském parlamentu, který seznamoval mladé lidi s fungováním Evropské unie, jsem se dozvěděl o projektu DiscoverEU." Marek se tak o nové iniciativě dozvěděl spíše náhodou. Ocenil, že srkze projekt dostávají možnost cestovat mladí bez ohledu na jejich národnost či peněžní úspory. V kapsách teenegerů se totiž nepotřebné peníze zrovna nehromadí. Marek využil příležitosti přihlásit se ve skupině spolu s dalšími dvěma kamarády.

Jak to probíhalo? "Vyplnili soutěžní kvíz a čekali na losování. Základní otázky totiž musíte správě zodpovědět, ale o jízdenkách pak do značné míry rozhoduje šestí a přesnost v otázce tipovací. Nejprve jsme byli jen na seznamu náhradníků, ale nakonec to vyšlo!" Marek tak potvrzuje, že šanci získat jízdenky má opravdu každý. Co tedy Marek a jeho kamarádi vyhráli? "Získaná jízdenka vám ve zkratce dává možnost volného cestování vlaky po Evropě až po dobu třiceti dní. Bez jídla a ubytování, ale to by bylo asi až moc jednoduché." Během své cesty se tedy nakonec rozhodli navštivit čtyři evropské země. A jak zní Markova rada na závěr? "Využívejte příležitosti, které se nám všem nabízejí!" Pravdou totiž je, že cesty Vám dají jedinečné zkušenosti, které z žádných knih nevyčtete.

Time to Move! Erasmus již na střední škole!

Kristýna (18 let) studuje grafický design na Střední umělecké škole AVE ART Ostrava. Tato škola, kam pravidelně docházíme přednášet o Evropské unii, má mnohaleté zkušenosti s programem Erasmus. Kristýna, která se stihla zapojit již do několika mezinárodních projektů a nezastavila ji ani pandemie koronaviru, s námi ochotně sdílela své osobní zážitky a dojmy.

Jak hodnotí Erasmus Kristýna?

"Uvědomuji si, že na Erasmu jsem zažila něco, co bych jako běžný turista nikdy nezažila, a všechny dosavadní výjezdy pro mě byly obrovským přínosem ať už po stránce profesní či osobní." S nadšením Kristýna vzpomíná třeba na výjezd do Španělska, kde se svými spolužáky pomáhala v malé rodinné firmě vyrábět ručně malované kachle. Pozitivně hodnotí také možnost poznat cizí kultury a zahraniční umělce, což ji přináší inspiraci do další tvorby. Přiznává, že na začátku měla trochu obavy, jak to bude všechno probíhat. "Nikdy předtím jsem takto do zahraničí necestovala, takže ze svého prvního výjezdu jsem měla trochu strach." Dnes je ale v maturitním ročníku a za sebou má již tři výjezdy.

Time to Move! Co nabízí Erasmus na vysoké škole?

Zdeňka jsme poznali před šesti lety v jazykové škole. Čerstvý student střední průmyslovky už tehdy snil o zahraničních cestách, takže po večerech docházel na hodiny angličtiny a nenechal nic náhodě. Dnes je Zdeněk (22 let) studentem strojírenství na VŠB-TUO, aktivním členem Erasmus Student Network a za sebou má roční studijní pobyt ve Finsku.

Jak hodnotí Erasmus Zdeněk?

"Jako Erasmák jsem na naší fakultě tak trochu ojedinělý úkaz. Řekněme si popravdě, že ne všichni z technických oborů vnímají přínosy zahraničních výjezdů nebo se o ně aktivně zajímají. Což je ale určitě velká škoda!" Zdeněk se nyní svou zkušeností snaží motivovat své spolužáky, aby i oni využili příležitosti a vyrazili na nějaký zahraniční pobyt.

Na Finsku si Zdeněk krom přírody oblíbil i odlišný vzdělávací systém, který se zaměřuje na praktické dovednosti, jako je práce s informacemi, řešení reálných problémů či týmovou spolupráci na projektech. Díky studiu v zahraničí tak měl možnost získat novou perspektivu a přistupovat k věcem jinak, než byl z domova zvyklý.

Celé znění článků si můžete přečíst zde. Děkujeme Eurocentru Ostrava za rozhovory.