Výsledky jarního kola DiscoverEU

15.5.2023

Lidé ve věku 18 let mohou letos znovu vyjet na až třicetidenní cestu vlakem po zemích Evropy.

Na stránkách Evropského portálu pro mládež byly uveřejněny výsledky prvního letošního kola DiscoverEU, akci v rámci programu Erasmus+, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu.

Čísla přihlášených za Česko se neustále zvyšují - do jarního kola soutěže o cestu vlakem po zemích EU se za Česko přihlásilo 2 780 mladých lidí. Jízdenky z nich vyhrálo celkově 815. Získali tím tak možnost cestovat sami nebo až v pětičlenné skupině po dobu 1 až 30 dnů v období od 15. června 2023 do 30. září 2024.

Do tohoto ročníku se mohli přihlásit občané narození mezi 1. červencem 2004 a 30. červnem 2005 z členských států EU i ze zemí přidružených k programu Erasmus+ (Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko). O více než 35 tisíc dostupných jízdenek soutěžilo celkově přes 145 tisíc Evropanů. Více informací o tom, jak jsme na tom v tomto kole v porovnání s ostatními zeměmi EU, najdete v tomto factsheetu.

Všichni zájemci se můžou na Facebooku zapojit do aktivní komunity #DiscoverEU Official, kde můžou hledat spolucestující nebo získat užitečné tipy od ostatních členů.

S budoucími českými cestovateli se setkáme před výjezdem, a také se zapojíme do dvou setkání se zahraničními výherci, kteří přijedou do Česka. Těm kromě návštěvy Prahy ukážeme i Olomouc, kde navštívíme památku označenou Evropským dědictvím - prestižním oceněním Evropské unie.

Nestihli jste si podat přihlášku, nebo vám ještě nebylo 18 let? V tom případě budete mít další šanci na podzim. Sledujte nejaktuálnější informace na stránkách Evropského portálu pro mládež.