Ve Švédsku s Europe Goes Local

7.6.2023

Jak funguje projekt Europe Goes Local v dalších evropských zemích? To a mnoho dalšího se dozvěděli účastníci pátého ročníku celoevropské konference Europe Goes Local.

Na konci května se ve Stockholmu sešly delegace všech zemí zapojených do projektu Europe Goes Local. Evropský projekt se zaměřuje na rozvoj spolupráce mládeže se samosprávami měst. Do projektu se můžou zapojit týmy ve složení mládeže ve věku od 15 do 30 let, pracovníka s mládeží a zástupce samosprávy. Týmy v rámci projektu Europe Goes Local pracují na nápadech, jak zlepšit život ve svém městě, jak posílit vazbu mezi regionální a evropskou úrovní nebo rozvíjet komunitní projekty.


Během setkání měla česká delegace možnost poznat, jak Europe Goes Local funguje v ostatních zemích. Tematické workshopy se pak zaměřovaly na teorii práce s mládeží, ale také na zamýšlení se nad tím, jak takovou práci rozvíjet na lokální úrovni. Zároveň měla delegace možnost účastnit se přednášek dobré praxe z různých zemí – organizování Summer Youth Festu v Rumunsku, práce s mládeží nacházející se mimo vzdělávací systém ve Finsku, práce s queer mládeží v Litvě a spoustě dalších. Účastníci navštívili také centrum mládeže organizace Fryshuset, které kromě kulturních akcí pro mládež nabízí i skate park a basketballové hřiště, to vše v rekonstruované budově staré skladové haly.

Účastníci za českou delegaci si z konference odnášejí nejen nové poznatky a nápady, ale také celoevropský rozhled a pocit, jaké to je být součástí mezinárodní sítě stejně motivovaných mladých lidí a pracovníků s mládeží.