Letošní ročník Příští stanice svět

27.6.2023

Ve čtvrtek 22. června jsme oslavili již třetí ročník Příští stanice svět, tentokrát s podtitulem Den mezinárodního vzdělávání.

Třetí ročník Příští stanice svět, který se konal v místnostech a vnitrobloku Domu zahraniční spolupráce od 10 do 18 hodin, je za námi. Co vše jste mohli vidět a zažít během této přehlídky o možnostech mezinárodního vzdělávání?

Program, který byl pro všechny po celý den zdarma, byl bohatý - zájemci o workshopy, besedy a diskuse se se mohli zúčastnit deseti bloků na témata jako studium v zahraničí, dobrovolnictví, solidární projekty, ekologie, dezinformace či DiscoverEU v místnostech pojmenovaných již tradičně EVROPA a SVĚT. Místnost VESMÍR nabízela možnost příležitost vyzkoušet si seskok padákem, jízdu v rychlovlaku či objevovat nové metropole ve virtuální realitě. Ve vnitrobloku na zájemce čekal infostánek spolu s informačními stoly, kde se mohli dozvědět vše o tom, jak se do mezinárodního vzdělávání zapojit, ale i jak si zasoutěžit o ceny. Oddechovou součástí dění na vnitrobloku bylo airbrush tetování, programování vlastního robota, fotostěna či cyklofreshbar, kde byla možnost si vlastními silami jízdou na kole umíchat smoothie.

Na hlavní stage celým odpoledním programem provázel známý moderátor Jakub Ouvín, který jej i zahájil spolu s úvodním slovem od Šimona Pressera, vedoucího sekce mládeže a sportu DZS. Na to navázala sportovní výzva s programem Erasmus Sport testující stabilitu těla i nervů statečných účastníků. Dozvěděli jsme se i více o životě českých krajanů v rumunském Banátu od zdejší učitelky češtiny Kláry Jíchové pomocí názorné ukázky oblékání tradičního kroje.

V druhé části programu pak zaplněný vnitroblok ožil hudbou. Nejprve nás rozhýbala interaktivní bubenická show hudebního dua Matěje Diviše & Antonína Procházky. Tukan a Anatol Svahilec, mistři slam poetry, svými inspirativními texty pobavili i rozvášnili. Jakub Ouvín pak vyzpovídal Lenku Kosmatovou (Chica Checa) o jejích zkušenostech s programem Erasmus+ i cestováním po celém světě. Vše vyvrcholilo koncertem multiinstrumentální rakouské hudebnice Marley Wildthing. Program v celé šíři včetně seznamu všech účinkujících v jednotlivých blocích naleznete na stránkách. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili třetího ročníku akce, a budeme se těšit zase příště.