Jakubova cesta DiscoverEU #1

17.10.2022

Je vám nebo budete mít 18 let? Chtěli byste vyrazit za hranice sami nebo se svými přáteli a objevovat krásy našeho kontinentu? Tak to jste tady správně!

Co to je DiscoverEU?

Evropská unie vytvořila program DiscoverEU, který v roce 2022 vydal až 70 000 časových jízdenek, které umožňují cestovat vlakem po celé Evropě zdarma. A tohle číslo se každým rokem zvyšuje, například v roce 2018 se těchto jízdenek rozdalo pouze 30 000! Účelem programu je, aby mladí lidé vycestovali, vzdělávali se, poznávali a hlavně si zdokonalili dovednosti v cizím jazyku, plánování a samostatnosti.

Proč bych se měl zapojit?

Evropa je plná krásných míst a jak už jsem zmínil, osamostatnit se a převzít zodpovědnost je velkým a důležitým krokem pro vstup do dospělého života (přece jen už máte, nebo budete mít těch 18!). Z toho vyplývá, že je to ten nejlepší čas vyrazit, protože tuto možnost už pravděpodobně nikdy nedostanete. V neposlední řadě můžete na své cestě získat spoustu nových přátel, ať už z řad dalších cestovatelů DiscoverEU nebo náhodných kolemjdoucích. A to je za mě velký bonus! Nedokážu si představit cestovat, aniž bych poznal někoho nového, takže až přijde váš čas, nestyďte se, bavte se. Nemáte co ztratit.

Jak můžu získat jízdenku DiscoverEU?

Zájemci musí vyplnit kvíz na oficiálních stránkách programu, na základě kterého se vybírají výherci. Nadcházející kolo začíná 11.10.2022. Sledujte proto sociální sítě českého Eurodesku, kde najdete nejen aktuální novinky o DiscoverEU, ale i o dalších projektech a akcích. Další detailní informace a jak se zapojit najdete ZDE.

DiscoverEU je vlastně soutěž, což znamená, že ne všichni, kdo se přihlásí jízdenku získá. ALE! Šance na výhru jsou velmi vysoké, například v letošním jarním kole se zúčastnilo 1700 Čechů a vyhrálo 900, to je víc než polovina, a to už se vyplatí pár minut času obětovat a přihlásit se.

A moje cesta?

Kvůli koronavirové pandemii bylo kolo v roce 2021 i pro 19leté a já jsem měl možnost a štěstí využít tuto příležitost. Moje první velké dobrodružství trvalo 22 dní, během kterého jsem procestoval 5 zemí, najel přes 4000 kilometrů a poznal spoustu skvělých lidí. Právě proto bych chtěl inspirovat další mladé lidi a pomoct jim se vyznat v tom obrovském množství informací. V dalších článcích se dozvíte jak takovou cestu naplánovat, co si sbalit, na co si dát pozor a spoustu dalších užitečných tipů.

 

Autor článku: Jakub Jeřábek