Rozhovor: Jak procestovat 8 měst a 7 zemí ve 3 týdnech?

7.9.2021

Jak procestovat 8 měst, 7 zemí ve 3 týdnech, a to zadarmo? Zkuste DiscoverEU!

Eurocentrum Liberec připravilo zajímavý rozhovor s Jirkou Zlámalem, který vyhrál jízdenku DiscoverEU a měl tak možnost projet celou Evropu za měsíc zdarma. S kamarádem projeli Evropu od severu až na jih. Navštívili Švédsko, Dánsko, Francii, Španělsko nebo třeba i Portugalsko. Jak vypadala jejich cesta a jak se takového projektu také zúčastnit?

 

Jakou trajektorii cesty jsi zvolil a proč zrovna takovou?

Naše cesta začala výjezdem do Švédska (Malmö), následně jsme se zdrželi v Kodani a poté přes Kolín nad Rýnem zamířili až do Lisabonu. Z Lisabonu jsme jeli přes Paříž a Madrid do Barcelony, kde jsem se s kamarádem rozdělil. Já pokračoval do Milána se zastávkou v Avignonu a kamarád jel až na Balkán. Z Itálie jsem měl již předem naplánovaný návrat letadlem, protože jsem již všech 7 dní na cesty využil na předchozích cestách. Za naši cestu jsme chtěli maximálně využít možnosti Interrail ticketu, což si myslím, že se ve finále doopravdy povedlo. Za více jak tři týdny jsem viděl 8 měst v 7 zemích a v každém z nich strávil minimálně 2 noci.

Co tě nejvíce překvapilo?

Nejvíc mě překvapilo, jak cesty vlakem ubíhaly. Naše nejdelší cesta měla přes 30 hodin, nicméně pohodlí vlaku spojené s přestávkami na přestupech zajistily, že cesta příjemně utíkala. Také mě překvapilo, že jsme se s naším lístkem dostali i do nejlepších rychlovlaků, kdy stačilo jenom předem dokoupit místenku.

Kde jste se ubytovávali?

Ubytování jsme primárně hledali přes Couchsurfing. Je to styl ubytování, kdy jste ubytováni zadarmo u některého z jiných cestovatelů. Na oplátku je vhodné s hostitelem strávit nějaký čas pro „kulturní obměnu“, a celkově se s ním tak trochu poznat. Neurazí ani drobný dárek ze země původu. No, a hlavním způsobem, jak splatit pohoštění zdarma, je někdy také někoho ubytovat a poslat dobrou karmu dál.

Pokud jsme nesehnali tento typ ubytování, tak jsme si koupili noc v hostelu, nebo našli cenově přívětivé ubytování přes Airbnb. Někdy jsme dokonce spali i v přírodě za městem.

Co jste jedli?

Nejčastěji jsme jedli ve fastfoodech. Vždy byly dostupné, a častokrát i nejlevnější možnost. Občas jsme rádi ochutnali nějaké místní jídlo, sami jsme si vařili velmi výjimečně.

Vyskytly se nějaké potíže? Ať už v procesu před odjezdem i během cesty?

Občas jsme měli potíže sehnat včas ubytování, ale zpravidla nešlo o nic vážného. V Barceloně jsme chtěli získat místenku na rychlovlak, nicméně všechny byly plné, a to neúmyslně protáhlo náš pobyt ve městě.

Čekalo na tebe i nějaké nepříjemné překvapení?

Nepříjemné bylo právě výše zmíněné řešení odjezdu, když byly všechny rychlovlaky plné. Nakonec jsem musel lehce pozměnit plán cesty, abych bez problémů stihl závěrečný let domů.

Celý článek si můžete přečíst zde. Dozvíte se, na kolik Jirku celá cesta vyšla, jak dlouho cestovali a co v budoucnu plánuje za výjezd. 

 

 

Co je to DiscoverEU?

Jedná se o iniciativu Evropské unie, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu. Cestovat budete hlavně po železnici (kromě určitých výjimek umožňujících účast těch, kteří žijí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech). Budete mít možnost obdivovat nejrůznější typy krajiny, které náš světadíl ukrývá. Každý rok lze podat přihlášku v rámci dvou kol soutěže. Výherci obdrží jízdenku.

Je-li vám právě 18 let a jste občanem Evropské unie, soutěž DiscoverEU vám umožní jedinečný cestovatelský zážitek. Jako občané EU budete moci cestovat bez hraničních kontrol, poznávat rozmanitost Evropy, dozvíte se více o našem kulturním dědictví a historii a setkat se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost vám navíc pomůže rozvíjet dovednosti, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám.

Kdy se uskuteční příští kolo soutěže?

Pokud to podmínky v celé Evropě umožní, soutěž DiscoverEU by mohla od 12.10.2021 do 26.10.2021 pokračovat a vy byste měli opět možnost vyhrát jednu ze 60 000 jízdenek, které jsme pro vás připravili!