Doprava

Jakými prostředky je možné levně a rychle cestovat po Evropě? Možnosti zahrnují klasické dopravní společnosti i spolujízdu.

Autobus

Autobusová doprava je vhodnější na střední a kratší cestovní vzdálenosti. Níže naleztene odkazy na mezinárodní autobusové dopravce a jejich nabídky.

Flixbus (Megabus) - www.flixbus.com

Eurolines - www.eurolines.com

Student Agency - www.studentagency.cz

 

Výhodné cestování autobusem

Eurolines Pass

Jedná se o speciální jízdenku společnosti Eurolines, která opravňuje držitele cestovat mezi 41 vybranými městy v období 15 či 30 dní. Ceny pro mladé lidi do 25 let včetně u 15 denního lístku začínají na 185 €
www.elines.cz

      

 

Vlak

Cestování vlakem je pohodlné a rychlé. Je vhodné zejména při cestování na delší vzdálenosti. Díky výhodným nabídkám lze na jednu jízdenku procestovat více zemí. Kde najít informace o výhodných jízdenkách se dočtete níže. 

InterRail

Vlaková doprava nabízí síťovou jízdenku InterRail, která se dělí na dva typy InterRail Global Pass, kde je možné po definované období (2,10,15,22,30 dnů) cestovat bez omezení po celé Evropě všemi druhy vlakových spojů včetně rychlovlaků, kde je většinou podmínka dokoupit si povinou místenku. Ceny Global Passu se odvíjí od zvolné třídy vlaky (1 nebo 2) a věkové kategorii (Dospělý, Dítě, Senior, Mládež). Např. jízdenka která umožňuje cestovat vlakem 10 dnů během 1 měsíce stojí pro mládež 292 €.

Druhou možností jsou tzv. InterRail One Country Pass, které mají územně omezenou platnost na vybranou zemi. Jízdenky mají odlišení pomocí cenového stupně. Stupňů je celkem 5 a daném stupni jsou seskupeny země s podobnou cenovou hladinou.

Jednotlivé ceny a další informace jsou k nalezení na www.interrail.eu, případně na webu Českých drah.

Jednotný železniční kurz

Výpočet ceny mezinárodní jízdenky se stanovuje podle tzv. jednotného železničního kurzu - jedná se o cenu bez jakékoliv slevy.Pro výpočet můžete využít web IDOS - Mezinárodní jízdenka.

Pokud není možné využít nějakou slevu a cena mezinárodní jízdenky je příliš vysoká, doporučujeme si zakoupit lístky, na stejnou trasu ale u národního dopravce např. od hraničního bodu. Vnitrostátní tarif je ve většině případu levnější než mezinárodní.

RailPlus

Držitelé zákaznické karty inKarty ČD mají možnosti uplatnit slevu 25% na všechny mezinárodní spoje - více o RailPlus.

Europe Rail Pass

Služba Europe Rail Pass zprostředkovává síťové jízdenky různých druhů do 32 evropských zemí (od Španělska až napříkla po Norsko). Mimo o nabízí i síťové jízdenky platné v určitém regionu - např. Balkan Flexipass, který umožňuje cestovat po 8 zemích Balkánu). 

Více informací o všech nabídkách Europe Rails Pass naleznete na webu www.raileurope.com,

Seat 61

Stránka je určená pro všechny fanoušky cestování vlakem, najdete zde tipy na levné jízdenky a informace o cestování vlakem v daných zemích přímo vycházející ze zkušeností cestovatelů. 
Více na: www.seat61.com.

 

Letadlo

Levné letenky napříč všemi leteckými společnostmi můžete vyhledávat například na www.skyscanner.cz nebo na www.kiwi.com,

Výhodné letenky můžete nalézt také na webech:

Cestuj levněwebFacebook

Akční letenkywebFacebook

Levné letenky: web, Facebook

Tipy na levné letenky: Facebook

Cestování letadlem je spojené také s přesunem z letiště. K tomuto účelu lze využít web www.toandfromtheairport.com.

Spolujízda

Spolujízda je moderní způsob společného cestování, založený na sdílení místa ve vlastním autě s ostatními cestovateli. Cestovat prostřednictvím spolujízdy můžete v ČR i po celé Evropě a weby fungují vždy pro cestovatele hledající místo v autě i pro řidiče shánějící spolucestovatele. 

BlaBla Car - www.blablacar.cz

Autostop.cz - www.autostop.cz

Go Car Share - www.gocarshare.com

      

Místní cestování

Na cestování po vybrané destinaci lze využít klasické dopravní prostředky, jako taxi nebo moderní službu Uber, nebo si pro poznání lokality vypůjčit auto či kolo.

Taxi a Uber

Taxi po Evropě - www.taxi.eu

Uber - www.uber.com

        

Vypůjčení auta      

Pronájem auta je vhodný pro náročnějí cesty do destinací, kde není dostupná MHD. Cena je však většinou několikanásobně vyšší. Půjčovny se nejčastěji nacházejí u letišť nebo autobusových či vlakových stanic a bývají vybaveny několika typy vozů včetně nabídky GPS a dalších služeb. Před řízením v zahraničí je však potřeba si zjistit základní rozdíly mezi povolenými rychlostními limity, dopravním značením, povinným vybavením vozu a také povoleným množstvím alkoholu za volantem.

Aplikace Evropské komise Going Abroad Vám poradí s dopravními předpisy v zemích EU.

      

Vypůjčení kola

Pro cestování ve městě na kratší vzdálenosti je vhodné půjčit si jízdní kolo. Půjčení kola nabízí klasické půjčovny s širokou nabídkou kol a možností delšího vypůjčení, ale také tzv. mobilní půjčovny se sítí stojanů po celém městě (určené většinou na jednodenní vypůjčku). Většina evropských měst již tuto službu nabízí alespoň v jedné z uvedených variant. V ČR se můžete inspirovat např. sítí Rekola - www.rekola.cz.

Ke všem způsobům dopravy se rovněž vážou také určitá práva cestujících, která vyplývají ze členství země v EU a která je dobré znát v případě, že má Tvůj vlak či letadlo zpoždění či řešíš jinou komplikaci. Konkrétní situace nalezneš na webových stránkách Evropské komise zde.