DiscoverEU 2021

20.9.2021

Je vám 18 let a jste občanem Evropské unie? Tak pojeďte s námi objevovat krásy Evropy!

DiscoverEU je iniciativou Evropské unie, která vznikla na základě návrhu Evropského parlamentu. Jejím cílem je nabídnout mladým lidem ve věku 18 let možnost získat cestovatelskou zkušenost. Budou tak moci využít volného pohybu na území Evropské unie a objevovat rozmanitost Evropy, její historie a kulturního bohatství, dostat se do kontaktu s lidmi z různých zemí a v konečném důsledku i hlouběji poznat sebe sama.

V rámci této iniciativy vybere Evropská komise z těch, kteří splňují podmínky účasti uvedené níže, minimálně 60 000 šťastlivců. Přihláška do soutěže se podává na Evropském portálu pro mládež. Příjem přihlášek začne v úterý 12. října 2021 ve 12:00 (SELČ) a skončí v úterý 26. října 2021 ve 12:00 (SELČ).

Výhercům Komise poskytne časovou jízdenku, s níž budou moci v období od 1. března 2022 do 28. února 2023 cestovat po EU, a to po dobu maximálně jednoho měsíce.

Výherci budou většinou cestovat vlakem. Aby se však zajistila co nejširší účast, mělo by být možné využít v rámci iniciativy i alternativní druhy dopravy jako trajekty a autobusy, a to při zohlednění vzdáleností, časových omezení a dopadu na životní prostředí.

Ve výjimečných případech, kdy nebude k dispozici jiná možnost, bude povoleno cestovat letadlem. Tím se zajistí, že se iniciativy budou moci zúčastnit také mladí lidé žijící v odlehlých oblastech nebo na ostrovech.

Kdo se může přihlásit a jak podat přihlášku?

Do soutěže se mohou přihlásit:

  • mladí lidé, kterým je k 31. prosinci 2021 18 let (tzn. jejich datum narození spadá do období od 1. ledna 2003 do 31. prosince 2003 včetně);
  • v tomto kole mimořádně i mladí lidé, kteří splňovali podmínky účasti ve dvou kolech roku 2020, jež byly kvůli pandemii covidu-19 zrušeny. Jedná se tedy o mladé lidi, jejichž datum narození spadá do období od 1. července 2001 (včetně) do 31. prosince 2002 (včetně);
  • mladí lidé, kteří mají v den, kdy se o udělení časových jízdenek rozhoduje, státní příslušnost jednoho z členských států Evropské unie;
  • mladí lidé, kteří v elektronické přihlášce uvedou platné číslo občanského průkazu nebo pasu.

Přihlásit se do soutěže DiscoverEU je možné na Evropském portálu pro mládež vyplněním online přihlášky. Přihlášku není možné podat ani před začátkem lhůty pro podávání přihlášek, ani po jejím skončení.

Tipy na cestu

  1. Nevíte, jestli se do soutěže zapojit? Přečtěte si příběhy z cest předchozích účastníků DiscoverEU
  2. Potřebujete inspiraci při plánování trasy DiscoverEU? Zajímá vás, co nabízejí nejudržitelnější města v Evropě? Podívejte se na mapu DiscoverEU Green Route!
  3. Hledáte inspiraci, kam se v rámci vaší cesty podívat? Přečtěte si článek Báječná železniční dobrodružství – kam vyrazit s evropskou časovou jízdenkou.
  4. Přečtěte si také nejčastější dotazy ohledně DiscoverEU, kde najdete spoustu praktických informací.