Středoškoláci právě volí "nanečisto" do Evropského parlamentu!

7.5.2019

Tento týden probíhá již 11. ročník Studentských voleb do Evropského parlamentu! Studenti/ky středních škol si mohou vyzkoušet volit strany kandidující do europarlamentu v květnových evropských volbách. Akce se zúčastní 255 škol po celé republice! Chceš vědět, které to jsou? Zajímá Tě, jak volby dopadnou a kdy budou výsledky? Zjisti o Studentských volbách víc!

V úterý 7. května a ve čtvrtek 9. května 2019 se konají Studentské volby do Evropského parlamentu 2019.

Studenti/ky středních škol si v nich mohou „nanečisto“ vyzkoušet volit strany, hnutí a koalice kandidující ve volbách do Evropského parlamentu 2019.

Studentské volby již po jedenácté organizuje Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Akce se letos zúčastní 255 středních škol po celé České republice.

Mapu zapojených škol najdeš zde.

Jak to funguje?

Do projektu se mohou zapojit všechny střední školy, účast je po ně dobrovolná, stejně jako pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let.

Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, kteří pracují pod dohledem pedagoga.

Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

Kdy budou výsledky?

Výsledky voleb budou známy ve čtvrtek 9. května odpoledne. Budou rozděleny podle jednotlivých krajů, ale také na gymnázia, střední odborné školy a učiliště.

Kromě samotných voleb se budou studenti seznamovat se základními principy demokracie, volebním systémem, volebními kandidátkami a pokyny pro voliče. Využít k tomu mohou mimo jiné dokumentární filmy, navazující aktivity do hodin a debaty jak se svými vyučujícími, tak s pozvanými hosty.

V pondělí 6. května proběhla v Kině 35 debata 5 kandidátů do Evropského parlamentu, které se zúčastnili Markéta Gregorová za Českou pirátskou stranu, Dita Charanzová za ANO 2011, Luděk Niedermayer za STAN a TOP09, Jaromír Štětina za Evropa společně a Alexandr Vondra za ODS.

Hosty si hlasováním sami zvolili středoškolští studenti, kteří přišli na debatu jako diváci.

Záznam debaty můžeš vidět zde.

Víc informací o projektu Studentských voleb do Evropského parlamentu najdeš zde.