Praxe a stáže ve firmách

 

Zahraniční stáže jsou pracovní pobyty v zahraničních firmách podnikajících v oblasti, kterou  studujete nebo máte vystudovanou na střední, vyšší odborné či vysoké škole. Stáž vám zejména umožní získat cenné zkušenosti v oboru, potřebnou praxi, jazykové znalosti a v neposlední řadě důležité kontakty (stává se, že mezinárodní firma účastníka po návratu ze stáže zaměstná i v domovské zemi). Cílem tedy není vydělávání peněz, ale obohacení profesního života.

Cílovou zemi si můžete vybrat z nabídky agentur. Naleznete v ní především mimoevropské země, které pro účastníky stáží vytvořily speciální vízový program (Austrálie, Kanada, USA). Ve spolupráci s agenturou nebývá problém takové vízum získat. Délka programu může být různá, většinou se pohybuje v rozmezí 1 – 24 měsíců. Omezena bývá platností víza (např. v USA max. 18 měsíců).

Podmínky pro program

 • studenti nebo absolventi středních, vyšších odborných a vysokých škol
 • studium nebo předchozí praxe v daném oboru
 • většinou 18 – 40 let (někdy od 20 či 21 let)
 • odpovídající jazykové znalosti

Obory

Stáže se nabízejí v různých oborech, mezi nejčastější patří cestovní ruch, právo nebo business a management. V nabídce je však mnoho dalších oborů (např. reklama a média, architektura, umělecké činnosti, vzdělávání, sociální práce…), dá se říci, že lze absolvovat stáž téměř v kterémkoli oboru, který si zvolíte. Protože je důraz kladen na získání zkušeností, je žádoucí, abyste během svého pobytu vystřídali různé pracovní pozice, což vám umožní dokonale nahlédnout do chodu firmy. Neměli byste však strávit příliš mnoho času na pozici, která by nezvyšovala vaši kvalifikaci (například student hotelového managementu tedy může strávit určitou část pobytu jako číšník v hotelové kavárně, nesmí však v žádném případě pracovat pouze zde). Některé země (USA) od vás proto budou už před započetím praxe vyžadovat plán vaší stáže (training plan), který byste měli připravit ve spolupráci se zaměstnavatelem.

Finance

Protože se jedná o program zaměřený především na získání zkušeností, nelze počítat s tím, že budete vydělávat peníze tak, jako kdybyste se účastnili pracovního programu. Platy bývají nižší, než mají zkušení pracovníci v oboru, některé stáže bývají také neplacené. Většinou se však z platu při "studentském způsobu života" dá vyjít.
 
Více informací a odkazů souvisejících s prací v zahraničí naleznete na webu NICM v sekci Práce v zahraničí.

Jak si najít stáž?

Kromě komerčních agentur zajišťují stáže také tyto programy:
 • AIESEC - mezinárodní studentská organizace nabízí studentům VŠ a čerstvým absolventům zahraniční stáže v komerční sféře, v technických oborech a v pedagogice. Možnosti stáží včetně blogů stážistů v zahraničí najdete na webu NaStáž.cz .
 • Výměnný program IAESTE
  zajišťuje studentům a absolventům zahraniční odborné praxe, které souvisejí s obsahem jejich studia. Více informací EU
 • Evropská databáze stáží 
  Organizace Europe-Internship shromažďuje aktuánlě dostupné nabídky na stáže a pracovní pozice pro mladé lidi