Kariéra v institucích EU

9.6.2014
Instituce EU sídlící ve srdci Evropy nabízejí multikulturní prostředí a mezinárodní kariéru pro ambiciózní a schopné absolventy. Zjistěte, jaké jsou možnosti pracovat pro EU a dejte své kariéře nový impulz.

Jaké jsou možnosti kariéry v EU?

EU slouží více jak 505 milionům občanům, takže můžete očekávat širokou škálu kariérních možností s šancí udělat velkou a trvalou změnu; pro studenty posledních ročníků a pro absolventy jsou nabízeny absolventské pozice v nejrůznějších oblastech, od práva po ekonomiku nebo jazyky, ale i pozice ve všeobecné politice nebo projektového managementu.

Kde jsou kariérní možnosti v EU?

Pracovat pro EU znamená pracovat pro jednu z institucí EU – Evropský parlament, Rada Evropské unie nebo Evropská komise. Většina institucí EU sídlí v Bruselu nebo v Luxembourgu, kde byste žili a pracovali v mezinárodním prostředí.

Jak se přihlásit?

Budete muset prokázat svoje analytické, organizační a komunikační dovednosti, snahu dosáhnout co nejlepších možných výsledků, schopnost pracovat efektivně jako součást mezinárodního týmu a ukázat poteniál pro vedení a osobní rozvoj. Kandidáti jsou vybírání prostřednictví procesu otevřené soutěže tvořené následujícími kroky:

  • první kolo počítačových zkoušek v centrech rozmístěných po EU
  • test v hodnotících centrech v Bruselu nebo v Luxembourgu pro postupující z prvního kola
  • žadatelé s nejvyšším počtem získaných bodů budou zařazeni do databáze ("list rezerv") ze kterého si instituce EU vybírají potencionální zaměstnance; to znamená, že můžete být následně pozvání na pohovor na konkrétní pozici v jedné z organizací Evrospké unie

Hlavní nábor absolventů se otevírá vždy na jaře, ale všechny instituce EU nabízejí placené absolventské stáže po celý rok – skvělá cesta jak získat náhled na svou budoucí kariéru v Evropské unii.

Kde začít?

Navštivte oficiální stránky o současných možnostech práce v EU a pokud máte další otázky, neváhejte se zeptat skrz EPSO blog. Také nezapomeňte, že EU pravidelně hledá zaměstnance na přechodnou dobu na výkon specializovaných a časově ohraničených úkolů – sledujte volné pracovní místa pro dočasné pracovníky a mějte aktuální informace o nabízených možnostech.

Zdroj: Evropský portál pro mládež