Karvinská delegace poznává sociální podnikání ve Švédsku!

24.6.2018

Dát druhou šanci lidem, kteří zažili problémy s alkoholem nebo drogami. Naučit lidi s tělesnými nebo duševními poruchami natáčet filmy, vařit, vydávat noviny a provozovat bistro. Svěřit dětem výuku tance. Ve švédském městě Solna si vyhrnuli rukávy a pustili se do těchto nelehkých úkolů. A jak se jim to daří? Odpověď na tuto otázku jel zjistit tým Business Gate Karviná za doprovodu Dalibora Šimka z organizace Petrklíč help, regionálního partnera Eurodesku. Do programu na podporu mezinárodní podnikavosti se můžeš zapojit i Ty!

Úkolem cesty do švédského města Solna je poznat místní firmy, které zaměstnávají lidi, které nepřízeň osudu postavila do těžké životní situace nebo pracují s mladými podnikavci, kteří stojí na začátku cesty k úspěšnému podnikání.

První den začal setkáním s týmy z ostatních zemí, které se účastní projektu Social Enterprise Sharing Best Practice as a Tool in Youth Work, který sdílí dobrou praxi v oblasti podpory podnikavosti mladých.

Jedním z navštívených subjektů byla firma Solna Fixarna, která zaměstnává lidi bojující se závislostí na alkoholu nebo drogách. „Jednou z nejsilnějších zbraní proti závislosti je práce.“, uvádí majitel firmy, která se zabývá menšími opravami a údržbou zeleně.

Druhý den byla představena firma Vingen, která provozuje second hand, restauraci a video studio. Pracují zde lidé s mentálním a tělesným handicapem za asistence mentorů, kteří nastavují pracovní úkony a vytváří tak pracovní návyky.

Ovšem sociální podnikání neznamená jen práce s handicapovanými nebo s lidmi se zápisem v trestním rejstříku. Je to také práce pro místní komunitu, která řeší problém s opravou a servisem kol. Koncept Bike Kitchen kombinuje komunitní přístup s podnikatelským, což znamená, že pro sociální firmu je nejdůležitější, aby zisk investovala do řešení komunitního problémů – a to je v tomto případě neschopnost Švédu opravit si kolo.

Tým Business Gate získal možnost vyměnit si zkušenosti s místními organizacemi a vytvořit prostor pro spolupráci mezi městy Solna a Karviná. Ta přinese nové příležitosti pro podporu podnikání a rozvoj mladých lidí v Karviné.

Už teď se můžou přihlásit zájemci, kteří se chtějí zapojit do programu na podporu mezinárodní podnikavosti na email petrklichelp@gmail.com.

Projekt je spolufinancován z prostředků programu Erasmus+.

Fotogalerie: