Jak proběhlo setkání mládeže European Youth Event 2018?

11.6.2018

Na začátku června se ve Štrasburku sešel rekordní počet mladých lidí z celé Evropy v rámci akce European Youth Event 2018. Jak akce probíhala? O jakých hlavních tématech se diskutovalo? A jaká lákadla nabízí Štrasburk? Přečti si reportáž z návštěvy českých účastníků!

Ve dnech 31. 5. – 3. 6. 2018 se uskutečnila v rámci vzdělávacího projektu Erasmus+ návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku. Na akci European Youth Event – EYE 2018 se již potřetí setkali studenti z celé Evropy, kteří se dorozumí alespoň jedním světovým jazykem. Účastníci měli na výběr angličtinu, němčinu nebo francouzštinu.

V ranních hodinách se vypravil autobus z Jindřichova Hradce s účastníky do francouzského Štrasburku, kde na ně čekal čtyřhvězdičkový hotel blízko centra.

Po registraci bylo naplánované setkání přímo v Evropském parlamentu s europoslancem Tomášem Zdechovským. Toto příjemné setkání sklidilo u účastníků velký úspěch a dotazy se zaměřením na problematiku v Evropě se jen hrnuly. Celé setkání bylo zakončeno krátkou prohlídkou Evropského parlamentu.

Oficiální zahájení EYE 2018 se uskutečnilo v pátek 1. 6. v dopoledních hodinách a poté následovaly aktivity, které si účastníci předem zvolili. Aktivity se dělily do pěti okruhů a to: Local and global: Protecting our planet; Young and Old: Keeping up with the digital revolution; Apart and together: Workingout for a stronger Europe; Safe and dangerous: Staying alive in turbulent times a poslední téma se neslo v duchu Rich and poor: Calling for a fair share. Tímto ale výběr účastníků nekončil, okruhy nabízely bohatý výběr typů přednášek jako např. workshop, discussions, art atd.

Mimo svých zvolených aktivit byl připraven večerní hudební a kinematografický program.

Od 18. hodiny měli účastníci své osobní volno, které většina využila k turismu po nádherném francouzském městě. Ve Štrasburku najdete skvostné památky, mezi které nepochybně patří i dominantní Katedrála Notre Dame.

Mnohým účastníkům se Štrasburk vryl do srdce a věří, že to nebyla poslední návštěva tohoto překrásného města.

Zároveň se také potvrdilo, že podobné projekty Erasmu+ mají smysl. Přispívají k obohacení vědomostí, zlepšení komunikace ve světových jazycích, poznání nových zemí a v neposlední řadě navázaní nových přátelství. Navíc všechny tato pozitiva mohou některým účastníkům zásadně ovlivnit jejich budoucí vývoj.

Projekt organizoval spolek ICM Jindřichův Hradec z.s.

Martina Průchová