Zaznamenej si svou dobrovolnickou zkušenost do životopisu od Europassu!

22.6.2017

Europass vytvořil dva dokumenty, které ulehčí zužitkování nově nabytých zkušeností z evropské dobrovolné služby – vzor životopisu a dokument mobilita pro dobrovolníky.

Na tvou dobrovolnickou zkušenost je v životopise od Europassu určena kolonka Pracovní zkušenosti a oblast Osobní dovednosti je dále určena pro tvé jazykové, organizační, komunikační a jiné odborné znalosti. V případě, že si nebudete vědět rady, online editor Ti napoví, které informace by bylo vhodné v daných kolonkách uvést, inspirovat se rovněž můžete uveřejněnými vzory životopisů na stránkách www.europass.cz

Samotnou dobrovolnickou praxi je možné podrobně zaznamenat do přílohy Europass-mobilita, o kterou si lze zažádat po dokončení dobrovolnické praxe u vysílající organizace. Tímto dokumentem vysílající organizace potvrzuje schopnosti a dovednosti, které si z dobrovolnické služby odnášíš, včetně podrobných informací o délce služby a konkrétní náplně práce. S hostitelskou organizací se přitom ještě před samotným výjezdem můžeš domluvit na vytvoření plánu kompetencí, které bys rád rozvíjel a v průběhu dobrovolné služby můžeš své pokroky konzultovat s mentorem.

Více o roli mentora se můžeš dozvědět zde.

Informace o postupu při vydávání dokumentu a formuláře ke stažení v češtině i angličtině najdeš zde.

Jak se stát dobrovolníkem?

Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 17 až 30 let, který má trvalé bydliště v EU nebo v partnerské zemi.

Prvním krokem je registrace do databáze Evropského sboru solidarity.

Po registraci Tě mohou začít kontaktovat první akreditované organizace Evropské dobrovolné služby s nabídkou místa. Zároveň si vyber českou organizaci, která je akreditována pro vysílání dobrovolníků EDS (tzv. vysílající organizaci). Vysílající organizace Ti bude pomáhat s přípravou na dobrovolnou službu a bude s Tebou v kontaktu během Tvého pobytu v zahraničí.

Jakých aktivit se můžeš v rámci EDS zúčastnit?

·         Individuální dobrovolnické služby

Zapojen je pouze jeden dobrovolník, jedna vysílající organizace a jedna hostitelská organizace. Představuje pro dobrovolníka intenzivní vzdělávací zkušenost, má velký přínos pro jeho osobní rozvoj a poskytuje mu skvělou příležitost k začlenění do místní komunity.

·         Skupinová dobrovolnická služba

Umožňuje skupině dobrovolníků zapojit se společně do dobrovolné činnosti na místní, regionální, národní nebo mezinárodní úrovni. Může se účastnit až 30 dobrovolníků, kteří mohou vykonávat dobrovolnou činnost ve stejné hostitelské organizaci nebo se mohou rozdělit do menších podskupin působících v různých hostitelských organizacích.

·         Krátkodobá dobrovolnická služba (od 2 týdnů do 2 měsíců)

Je určena pro mladé osoby s omezenými příležitostmi nebo pro skupiny nad 10 dobrovolníků.

·         Strategická dobrovolnická služba

Je určena pro projekty se systémovým dopadem na místní, regionální, národní, nebo evropské úrovni. Délka trvání projektu 12 – 36 měsíců (délka aktivity: 2 týdny – 12 měsíců).

Více informací o EDS nalezneš zde

PřílohaVelikost
PDF icon europass-pro-dobrovolniky_na-web.pdf1.27 MB
Image icon Infografika831.2 KB