Nová publikace "Dobrovolně přes hranice"

14.9.2012

Představujeme další z výstupů projektu Dobrovolnictví pro všechny - národního "vlajkového" projektu České republiky pro Evropský rok dobrovolnictví. Projekt se zaměřoval na komunitní dobrovolnictví a v jedné své části se zaměřil i na posunutí hranic komunity až k sousedům za státní hranici.

Brožura Dobrovolně přes hranice  je určena organizacím, které do své činnosti zapojují dobrovolníky, nebo o tom uvažují. Může posloužit také jednotlivcům, které mají to zvláštní puzení dělat něco pro svět a lidi kolem sebe, ale zatím kteří nedospěli do stadia organizace. Myšlenka tohoto praktického návodu vychází z toho, že pracovat se zahraničními dobrovolníky vyžaduje přece jen něco navíc, než práce s lidmi z vlastního města, regionu, zkrátka z vlastní kultury. Zároveň máme za bernou minci předpoklad, že zahraniční dobrovolníci můžou nabídnout něco navíc organizaci a komunitě, ve které působí, a zároveň se při tom můžou něco navíc naučit.

Do projektu se nám podařilo zapojit celkem čtyři místní iniciativy, které z větší části probíhaly v příhraničí a zapojovaly zahraniční dobrovolníky. Věříme, že zkušenost z těchto aktivit obohatila nejen je, ale také místní lidi a organizace, které se na projektu podílely.

Řečeno jednou větou je tedy cílem tohoto textu představit způsoby, jak iniciovat a organizovat projekty přeshraničního dobrovolnictví v příhraničních regionech ČR. Přejeme pěkné počtení.

Realizátoři projektu:

 

Zdroj: www.dobrovolnik.cz

PřílohaVelikost
PDF icon dobrovolne_pres_hranice.pdf1.49 MB